W dniu 22 czerwca 2016 roku w Warszawie w obiekcie Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się posiedzenie Zarządu Krajowego ZZS „Florian” z udziałem zaproszonych gości w osobach: Zastępcy Komendanta Głównego PSP st.bryg. Marka Jasińskiego.

001

002

Przewodniczący Zarządu Krajowego ZZS „Florian” Krzysztof Oleksak poinformował, że zespoły pracujące w ramach Forum Dialogu Społecznego powołanego przez Ministra SWiA Mariusza Błaszczak, mają wypracować rozwiązania do następnego spotkania Forum, które zaplanowano na połowę połowie września. Następnie członkowie ZZS „Florian”, którzy pracowali w zespołach przedstawiali kolejno sprawozdania z przebiegu dotychczasowych prac, które kolejno omówili:

  • Kol. Artur Barnaś członek zespołu pn. „Opracowanie i wdrożenie programów społeczno-edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa oraz budowania pozytywnego wizerunku funkcjonariuszy” poinformował zebranych, że są już po drugim spotkaniu zespołu. Koordynatorem zespołu jest Wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów Józef Partyka. Założeniem zespołu jest, aby zbudować pozytywny wizerunek służb mundurowych. W toku prac zespołu wypracowano trzy programy promujące służby mundurowe, z których wybrany zostanie ostatecznie jeden, zawierający najwięcej dobrych rozwiązań i będzie on zarekomendowany dla wszystkich służb podległych MSWiA.
  • Kol. Tomasz Jelonek członek zespołu pn. „wypracowanie zasad wypłaty należności za ubezpieczenia społeczne byłym funkcjonariuszom bez uprawnień emerytalnych” poinformował zebranych, że koordynatorem zespołu jest Przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarniczej NSZZ Solidarność Robert Osmycki oraz, że obecnie zespół jest po drugim spotkaniu. Celem zespołu jest:
    • Opracowanie i zbudowanie rozwiązania prawnego w celu systemowej współpracy pomiędzy MSWiA a ZUS w zakresie rozliczeń związanych z tworzeniem kont indywidualnych kapitału emerytalnego w ZUS w taki sposób, aby koszty rozliczeń z tytułu koniecznych płatności wobec funkcjonariuszy zwolnionych ze służby bez prawa do renty lub emerytury „mundurowej” – nie powodowały zachwiań (kłopotów) finansowych we wszystkich służbach podległych MSWiA (w poszczególnych jednostkach organizacyjnych).
    • Opracowanie i zbudowanie rozwiązania prawnego w celu systemowej współpracy pomiędzy MSWiA a ZUS w zakresie tworzenia podstawy do naliczania emerytury dla funkcjonariuszy, którzy powróciliby do służby a posiadający indywidualne konto kapitałowe w ZUS.

W toku dyskusji Zarząd Krajowy postanowił określił swoje w stanowisko w przedmiotowej sprawie mówiące, iż fundusz zabezpieczający środki finansowe na wypłatę świadczeń do ZUS powinien być zlokalizowany na poziomie MSWiA.

003

004

  • Kol. Tomasz Podolski oraz Kol. Krzysztof Jędrachowicz członkowie zespołu pn. „podsumowanie działania ustawy L4” którzy poinformowali, że grupa robocza jest już po trzech spotkaniach a koordynatorem zespołu jest Przewodniczący Grzegorz Nems ZG  NSZZ Policjantów. Wypracowane rozwiązanie polegające na płatnych w 100 %  - 90 dni zwolnienia L4  (tzw. okres karencji) zostało przegłosowane i przyjęte przez zespół stosunkiem głosów 8 za, przeciw 2, wstrzymało się 4 osoby. W tym rozwiązaniu zapisano również, że środki finansowe uzyskane w pozostałych przypadkach z 20 % uposażenia będą przeznaczone na fundusz nagrodowy. Rekomendowano, aby takie same zapisy zostały zapisane w aktach prawnych dot. Służby Więziennej oraz Wojska Polskiego. Prawdopodobnie projekt zostanie przedłożony Ministrowi SWiA w ciągu najbliższych 7-10 dni. Stanowisko ZK ZZS Florian za 90 okresem przejściowym było już wcześniej znane i podnoszone dotychczas podczas akcji protestacyjnych jak również przedkładane stronie rządowej w postulatach.
  • Kol. Krzysztof Oleksak koordynator zespołu ,,nadgodziny w służbach mundurowych” poinformował, że na ostatnim posiedzeniu przeanalizowano skalę problemu w poszczególnych służbach z ostatnich trzech lat. Stanowisko w zespole związków zawodowych służb mundurowych jest jednakowe, czyli nadgodziny płatne 100 % z rzeczywistego zajmowanego stanowiska (grupy zaszeregowania). Na następnym spotkaniu przedstawiciele poszczególnych służb mają przygotować i przedstawić opinie swoich przełożonych. Przewodniczący ZK ZZS Florian zaznaczył, że  będzie zmierzał do wypracowania dla MSWiA jednej rekomendacji całego zespołu (satysfakcjonującego obie strony).
  • Kol. Jarosław Nowak członek zespołu pn. „Ostateczny kształt ustawy modernizacyjnej na lata 2017-2020” . W sumie na program przeznaczone jest ponad 6,5  mld złotych, z czego ponad 4 mld ze środków zewnętrznych a 2,2 mld w ramach środków własnych.. Zaplanowany w projekcie ustawy wzrost uposażeń na poziomie 609 zł w ocenie ZZS Florian nie spełnia oczekiwań funkcjonariuszy i winien być, co najmniej dwukrotnie wyższy. Takie też wspólne stanowisko wszystkich central związkowych działających we wszystkich służbach mundurowych zostało przedłożone Ministrowi SWiA (stanowisko w zakładce „pisma, wystąpienia, opinie”). W ocenie ZZS ,,Florian” ustawa dotyczy służb mundurowych podległych MSWiA niezrozumiałym jest umieszczanie w niej znacznych środków finansowych z przeznaczeniem na stowarzyszenia. Podczas pierwszego posiedzenia zespołu poruszony został również problem podniesienia i wyrównania wskaźnika do Policji, który w tej chwili, jako jedyna służba mamy poniżej 3.

Na koniec głos zabrał Krzysztof Oleksak, który poinformował, że w związku z tym, że w  ustawie modernizacyjnej zostały zapewnione środki na nowe umundurowanie dla funkcjonariuszy PSP w najbliższym czasie powstanie zespół do wypracowania ich wzorów w skład, którego będą wchodzić również członkowie ZZS „Florian”. Następnie zrelacjonował ostatnie spotkanie FZZSM (poprzedni komunikat).

005

006

W drugiej części posiedzenia w toku dyskusji z udziałem zaproszonego gościa w osobie Z-cy Komendanta Głównego st. bryg. Marka Jasińskiego, poruszono następujące tematy:

  • bazy lokalowe ich stan oraz potrzeby ich modernizacji – planowane inwestycje budowlane,
  • sprzęt i pozyskiwanie na ten cel środków – planowane inwestycje w tym zakresie,
  • standaryzacja wyposażenia, pojazdów pożarniczych oraz umundurowania oraz rozmieszczenie sprzętu na samochodach,
  • badania pojazdów pożarniczych, świadectwa dopuszczenia CNBOP, dopuszczenia jednostkowe i ich funkcjonowanie w PSP,
  • świadectwa dopuszczenia CNBOP a doposażenie pojazdów pożarniczych,
  • gospodarka transportowa – wyjazdy poza teren powiatu i miasta na prawach powiatu,
  • umundurowanie i środki ochrony osobistej.

Zastępca Komendanta Głównego PSP st. bryg. Marek Jasiński bardzo szczegółowo omówił prace nad nowym umundurowaniem dla strażaków oraz warunki, badania i wymagania, jakie powinny spełnić, aby uzyskały świadectwo dopuszczenia. W ocenie Z-cy KG PSP ubrania mają być podzielone na lekkie i ciężkie. Planowane ubranie specjalne będzie w kolorze piaskowo – oliwkowym. W toku dyskusji strona związkowa podniosła temat, że należy poważnie rozważyć, czy nie wrócić do poprzednich rozwiązań, polegających na tym, iż to dowódca akcji decyduje o tym jak strażacy podczas akcji powinni być umundurowani. Zwrócono również uwagę, czy projektowane nowe umundurowania, w przyszłości, nie spowodują wydłużenia czasu wyjazdu do zdarzenia i jakie to będzie miało przełożenie na wyniki kontroli gotowości operacyjnej. Następnie poruszono trudną sytuację na woj. łódzkim i przy tej okazji zaproponowano, czy nie należałoby w przyszłości zmierzać do wypracowania procedur rozwiązywania takich sytuacji np. w formie powoływania zespołów np. ds. rozwiązywania problemów w trudnych relacjach strony służbowej ze stroną związkową.

Przewodniczący ZK ZZS Florian
/ · / Krzysztof Oleksak