W dniach od 26 listopada do 3 grudnia br. - Małopolski Zarząd Wojewódzki ZZS "Florian" w ramach 7 edycji konkursu „Kumulacja Dobrej Woli” współorganizował razem z  Fundacją Lotto „Milion Marzeń” projekt pn. „Chrońmy potrzebujących przed niewidzialnym zabójcą”. W realizacji w/w projektu uczestniczyli również pracownicy krakowskiego oddziału Totalizatora Sportowego, strażacy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Pożarnictwa Oddział Małopolska - na co dzień funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie. Akcje wspierały również Wolontariuszki Stowarzyszenia "Piękne Anioły", gdyż pomoc kierowana była głównie do rodzin wielodzietnych, będących w trudnej sytuacji materialnej a objętych pomocą Stowarzyszenia.

1

2

Dzięki realizacji projektu zakupiono czujniki czadu dla potrzebujących, których sytuacja finansowa jest bardzo trudna. Trzyosobowe zespoły składające się z Wolontariusza Fundacji Lotto Milion Marzeń, Wolontariuszki Stowarzyszenia Piękne Anioły oraz Strażaka dotrą do 28 rodzin w trudnej sytuacji materialnej, w których Stowarzyszenie Piękne Anioły wcześniej przeprowadziło remonty dziecięcych pokoi. Rodziny zamieszkują teren powiatu krakowskiego (Kraków oraz gminy: Kocmyrzów-Luborzyca i Słomniki). Zadaniem drużyn będzie edukacja dotycząca zagrożenia jakie powoduje tlenek węgla oraz montaż zakupionych czujników czadu. Podczas spotkania przekazane zostaną informacje co zrobić aby uniknąć zatrucia czadem, jak postępować przy zatruciu CO, jak prawidłowo eksploatować urządzenia grzewcze, jak się zachować w momencie powstania pożaru lub innego zagrożenia, jak wezwać pomoc np. strażaków. O powyższych zasadach najmłodszym członkom rodzin (77 dzieciom) będzie przypominał czuwający na straży bezpieczeństwa pluszowy miś „Florek”, którego dzieci otrzymają od zespołu w trakcie spotkania.

3

4

Pragniemy zwrócić uwagę na ważny problem społeczny jakim są zatrucia tlenkiem węgla. Ze względu na sposób działania na organizm ludzki, tlenek węgla zwany jest również cichym, perfidnym zabójcą. Gromadzący się w pomieszczeniu tlenek węgla jest niewidocznym pozbawionym zapachu gazem. Ponieważ jest on niewyczuwalny przez nasze zmysły, czujka tlenku węgla jest niezastąpiona w jego detekcji.
Realizacja w/w projektu wpisuje się w kampanie edukacyjno-profilaktyczną „Nie dla czadu” prowadzoną przez Państwową Straż Pożarną przez ostatnie lata. W okresie trwania sezonu grzewczego nasilają się przypadki zatrucia osób tlenkiem węgla. Małopolscy strażacy w okresie od 1 października 2014 r. do 1 kwietnia 2015 r. wyjeżdżali do 308 przypadków zatruć tlenkiem węgla, gdzie poszkodowanych zostało 210 osób a 8 osób poniosło śmierć. W obecnym sezonie grzewczym w Małopolsce w październiku i listopadzie strażacy do zdarzeń z CO wyjeżdżali około 100 razy, ranne zostały 24 osoby a 1 osoba zmarła. W analogicznym okresie w Polsce strażacy odnotowali ponad 700 zgłoszeń, około 350 osób zostało rannych a ponad 10 osób poniosło śmierć.

Dzięki w/w kampanii oraz działaniom strażaków można zaobserwować na przestrzeni ostatnich lat znaczący spadek liczby zdarzeń związanych z tlenkiem węgla oraz liczby osób poszkodowanych w wyniku zatrucia czadem. Mamy nadzieję, że dzięki „naszym” działaniom również uda się uratować ludzkie zdrowie a może nawet i życie a to będzie dla nas ogromną satysfakcją. Tym bardziej, że dotarliśmy do tych najbardziej potrzebujących, których nie stać na wydatek rzędu 100 zł na urządzenie.
Małopolski Zarząd Wojewódzki ZZS Florian szczególne podziękowania kieruje dla Pani Patrycji Sanowskiej-Nadziec z Hurtowni „Grodno” oraz Pana Marcina Domałacnego właściciela Studia Reklamowego Attique za duże zaangażowanie i pomoc w realizacji w/w projektu.

5

6

7

więcej zdjęć w galerii:
http://zzsflorian.pl/galeria/category/48-kumulacja-dobrej-woli-krakow-26-11-2015-3-12-2015.html

zdjęcia:
Konrad Konik - MZW ZZS "Florian"
Katarzyna Konwecka-Hołój - Stowarzyszenie Piękne Anioły
Jacek Szęszoł - Fundacja Lotto "Milion Marzeń"

O nas w mediach:
*http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/malopolscy-strazacy-i-stowarzyszenie-piekne-anioly-walcza-z-niewidzialnym-zabojca/
*http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/9139197,czujka-ochroni-przed-czadem,id,t.html
*http://www.straz.krakow.pl/page/aktualnosci/kalendarium_wydarzen/2015/grudzien2015/chronmy_potrzebujacych_przed_niewidzialnym_zabojca.html
*http://m.krakow.eska.pl/newsy/sezon-grzewczy-w-pelni-cichy-zabojca-wkracza-do-akcji-a-do-potrzebujacych-rodzin-trafiaja-czujki-audio/86168