Jest reakcja rządu na działania związków zawodowych służb mundurowych wyrażone w stanowisku Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych z dnia 23 grudnia 2021 roku.

 

Należy podkreślić, iż przełom roku był okresem intensywnej pracy, szeregu rozmów i konsultacji, których efektem są obecnie zapewnienia oczekiwanych przez nas korekt w Polskim ładzie. Na konferencji prasowej w dniu 5 stycznia 2022 r. Piotr Müller - sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i rzecznik rządu jednoznacznie zapewnił funkcjonariuszy, iż dokonane zostaną odpowiednie korekty, aby wszystkie osoby, które miały nieprawidłowo naliczone wynagrodzenia, w lutym otrzymały wyrównania. Jak się okazuje, obniżone uposażenia mundurowych - w niektórych przypadkach nawet o kilkaset złotych - to wynik "pewnego rodzaju błędu" w Polskim Ładzie. Podjęte przez Federację ZZSM działania istotnie przyczyniły się do tego, iż rząd skoryguje przepisy w zakresie naliczenia uposażeń funkcjonariuszy za styczeń bieżącego roku. W konferencji prasowej wzięli udział także Wiceminister SWiA Błażej Poboży, Jan Sarnowski – wiceminister finansów oraz Tomasz Rzymkowski.

polski lad 2022 1

Rzecznik rządu podczas konferencji prasowej podkreślił, że Polski Ład "ma zapewnić, że 17 mld zł dodatkowych środków finansowych pozostanie w portfelach Polaków". "18 milionów obywateli na tej reformie zyskuje, 90 procent osób na tej reformie korzysta lub jest dla tych osób neutralna" - zapewnił. Jak dodał, w ostatnich dniach pojawiły się informacje dotyczące m.in. wypłaconych na początku stycznia wynagrodzeń nauczycieli czy przedstawicieli mundurowych, według których "w niektórych miejscach te wynagrodzenia zostały nienaliczone zgodnie z tym, co było wcześniej zapowiadane". "Chcielibyśmy te kwestie wyjaśnić" - powiedział Müller. Rzecznik rządu wskazywał, że "nauczyciele, przedstawiciele służb mundurowych, te osoby, o którym mówimy w ostatnich dniach, które zarabiają średnio miesięcznie, patrząc w ciągu roku do 12 tysięcy 800 złotych, na Polskim Ładzie nie tracą" - dodał. "Niemniej, w ostatnich dniach widzimy, że mogło dojść w kilku miejscach do złego naliczenia zaliczki na podatek dochodowy. To jest pewnego rodzaju błąd, który może był zastosowany w niektórych miejscach, ale również i pewna nieścisłość przepisów, która daje taką możliwość interpretacji, by w ten sposób faktycznie do tego podejść" - tłumaczył rzecznik rządu. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Błażej Poboży podkreślił podczas konferencji, że funkcjonariusze służb mundurowych otrzymują swoje uposażenia na początku miesiąca "w związku z tym w tej grupie, jako jednej z pierwszych, ujawniły się pewne nieprawidłowości".

Źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/mundurowe-wynagrodzenia-do-korekty-wyrownanie-w-lutym

Link do relacji z konferencji prasowej:
https://www.gov.pl/web/polski-lad/polski-lad-to-wiecej-pieniedzy-w-portfelach-polakow
Foto. Kancelaria Premiera/Twitter
Opracował: Zespół prasowy Prezydium ZK