W dniu 24 marca 2020 r. w siedzibie MSWiA w Warszawie w odpowiedzi na inicjatywę Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych odbyło się spotkanie, którego głównym celem było omówienie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Wiceminister SWiA Maciej Wąsik rozpoczynając spotkanie odnosząc się do aktualnej sytuacji podziękował, za postawę wszystkich służb mundurowych prezentowaną przy działaniach związanych z koronawirusem SARS-CoV-2, a także podkreślił, że resortowi bardzo zależy na dobrej współpracy ze związkami zawodowymi działającymi w podległych formacjach.

Odnosząc się bezpośrednio do tematu spotkania Wiceminister podkreślił, że tylko powszechność świadczenia motywacyjnego nadaje sens zaproponowanym zmianom ustawowym, wprowadzenie dodatkowych kryteriów było podyktowane sygnalizowanymi do resortu mankamentami okresowego opiniowania służbowego.

W czasie spotkania strona związkowa podkreśliła, że projekt w obecnym brzemieniu w swojej najistotniejszej kwestii, a mianowicie świadczenia motywacyjnego nie spełnia kryterium powszechności. Kryterium powszechności będzie gwarantowane poprzez spełnienie kryteriów stażu służby (powyżej 25 lat) oraz uwzględnienie ostatniej opinii służbowej, która ma ustalony zarówno tryb sporządzania, jak i tryb odwoławczy. Właściwie stosowane przepisy regulujące opiniowanie służbowe w każdej z formacji są wystarczającym mechanizmem możliwym do zastosowania zarówno w procesie przyznawania świadczenia, jak również przy wprowadzaniu ograniczeń w jego przyznawaniu. Obecny kształt projektu ustawy wprowadzający nie omawiane wcześniej wydawanie przez przełożonych niesformalizowanej opinii, w której miałby być zawarty poza ostatnią okresową opinią służbową – stopień trudności, złożoność i sposób realizacji zadań wykonywanych przez funkcjonariusza oraz efekty pracy odbierane jest powszechnie w środowisku mundurowym – w każdej ze służb - jako mechanizm uznaniowego, a nie powszechnego charakteru tego świadczenia.
Przedstawiciele resortu takie stanowisko wszystkich uczestniczących w spotkaniu związków zawodowych odebrali ze zrozumieniem. Konieczne jest jednak uwzględnienie tych argumentów w pisemnych opiniach do projektu ustawy, co umożliwi ich wprowadzenie w ostatecznym kształcie ustawy.

Strona związkowa omówiła także pozostałe uwagi do przedstawionego projektu, które dotyczyły m.in. szczegółów w zakresie wyżywienia, postępowań dyscyplinarnych (dotyczy Policji i SG) oraz uwzględnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 30.10.2018 r. sygn. K 7/15 (dotyczy funkcjonariuszy Policji).

Kolejną poruszoną kwestią, była sytuacja w poszczególnych formacjach związana z epidemią SARS-CoV-2. Związki zawodowe zrzeszone w Federacji ZZSM zabiegają o uwzględnienie w nowelizacji specustawy COVID-19 aby funkcjonariusze otrzymywali 100% uposażenia, w sytuacji kwarantanny oraz choroby wywołaniej koronawirusem po narażeniu w toku służby, a także objęcie funkcjonariuszy rozwiązaniami wprowadzanymi dla pracowników – m.in. objęcie ochroną opiekunów dzieci do lat 12, a nie jak ma to obecnie miejsce do lat 8.

Na podkreślenie zasługuje wspólny wniosek odnoszący się do obecnej sytuacji epidemii koronawirusa – a mianowicie, że wszyscy powinniśmy wspierać działania rządu mające na celu ograniczenie epidemii do poziomu możliwości służby zdrowia – jest to cel, który ma za zadanie uchronić nas przed sytuacją jaka wystąpiła m.in. we Włoszech. Związki zawodowe działające w Federacji ZZSM dokładają wszelkich starań aby w ramach posiadanych możliwości dbać zarówno o bezpieczeństwo funkcjonariuszy i pracowników w poszczególnych formacjach ale też prowadzą działania informacyjne.

Ze strony związkowej poruszone zostały jeszcze kwestie:
- braku projektu zmian ustawy emerytalnej w zakresie tzw. art. 15a. Wynikający z Porozumienia termin przedstawienia przez resort propozycji realizacji tego postulatu minął (31.12.2020 r.).
- prac nad zapowiadaną przez resort ustawą o rozwoju służb mundurowych, która miała wejść w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.

W obu tych zakresach Wiceminister Maciej Wąsik udzielił informacji, że w obecnej sytuacji związanej z koronawirusem, a przede wszystkim nie możliwych do przewidzenia skutków ekonomicznych do czasu ustania zagrożenia i uzyskania wiedzy o stanie finansów publicznych nie zostaną przedstawione konkretne projekty tych rozwiązań. Resort w dalszym ciągu deklaruje wolę wywiązania się z obu tych deklaracji – konkrety poznamy jednak dopiero po zażegnaniu zagrożenia epidemicznego. Dopiero wówczas wznowione zostaną w tym zakresie prace – wg deklaracji resortu z udziałem strony społecznej.

W załączeniu komunikat Federacji ZZSM.

W jedności siła!
Zespół prasowy Prezydium ZK ZZS Florian

pdfkomunikat FZZSM