Poniżej zamieszczamy informację NSZZ Policjantów ze spotkania.

Spotkanie, do którego doszło w gmachu Ministerstwa zdominowały dwa najgorętsze w ostatnim czasie tematy – „dezubekizacja” oraz wzrost uposażeń w ramach programu modernizacji służb mundurowych na lata 2017 – 2020. Podczas czterdziestominutowej rozmowy, przewodniczącemu ZG udało się również zapoznać ministra z propozycją nowej formuły współpracy pomiędzy związkami zawodowymi reprezentującymi funkcjonariuszy służb mundurowych a kierownictwem resortu.
Do żadnych konkretnych rozstrzygnięć nie doszło niestety w sprawach bieżących. W sprawie „dezubekizacji” uczestnicy spotkania zaprezentowali własne, odmienne stanowiska i przy nich pozostali. Nieco inaczej było w sprawie przyszłorocznych podwyżek. Chociaż poglądy na temat charakteru regulacji różniły się w sposób zasadniczy, ostateczną decyzję minister uzależnił od uzgodnień służbowo-związkowych.
Uzasadniając stanowisko Krajowego Zjazdu Delegatów, Rafał Jankowski usiłował przekonać ministra, że kwota przyszłorocznych regulacji jest zbyt niska, aby miała wpływ na „poprawę motywacyjnego systemu uposażeń”, o którym mówi świeżo uchwalony program modernizacji. Podwyżka równa dla wszystkich policjantów byłaby rozwiązaniem bardziej sprawiedliwym ze względu na wieloletni brak waloryzacji uposażeń, które przez ten czas straciły na wartości w stopniu równym dla wszystkich.
Minister Zieliński zachęcał natomiast do spojrzenia na program modernizacji w sposób bardziej kompleksowy, w kontekście wszystkich trzech zaplanowanych tam regulacji. Jego zdaniem, zsumowane środki są wystarczające, aby „motywacyjny system uposażeń” uległ poprawie. Rafał Jankowski nie zgodził się z tym poglądem z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, o wzmocnieniu „motywacyjnego systemu uposażeń” rozmawiałoby się dużo łatwiej, gdyby wszystkie trzy regulacje połączyć w jedną, przyszłoroczną, a po drugie, element subiektywnej oceny przełożonych (wzrost dodatków funkcyjnych i służbowych) należałoby oprzeć na składnikach uposażenia zasadniczego.
W atmosferze znacznie większego zrozumienia przebiegła rozmowa na temat formuły współpracy kierownictwa resortu zarówno z NSZZ Policjantów, jak i z całą Federacją Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Przewodniczący ZG, posiadając upoważnienie pozostałych partnerów związkowych, poinformował ministra o powrocie NSZZ Policjantów do Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych i o jednoczesnej rezygnacji ze współpracy w ramach Federacji Służb Mundurowych i Publicznych, powołanej do życia wspólnie z pracownikami ZUS i z celnikami. Jankowski przedstawił „starą mundurową Federację”, jako instytucję, która na przestrzeni ponad dziesięciu lat istnienia wielokrotnie udowadniała swoją skuteczność i która dla NSZZ Policjantów jest miejscem zupełnie naturalnym ze względu na podobieństwa występujące w obrębie wszystkich służb mundurowych.
Rafał Jankowski przekazał Ministrowi Zielińskiemu, że współpraca z kierownictwem resortu opierającą się na Forum Dialogu Społecznego przy MSWiA nie jest doskonałym rozwiązaniem. Przekonywał ministra, że jest to inicjatywa, która się nie sprawdziła, która jest nazbyt rozbudowana i niepotrzebnie sformalizowana, aby skutecznie i odpowiednio szybko reagować na bieżące problemy środowiska służb mundurowych. Zdaniem przewodniczącego, znacznie lepszym sposobem byłyby bezpośrednie spotkania z ministrem w gronie podmiotów rzeczywiście zainteresowanych rozwiązaniem danego problemu. Minister Zieliński zadeklarował swoją otwartość na spotkania zarówno z przedstawicielami NSZZ Policjantów, jak i z całą Federacją Związków Zawodowych Służb Mundurowych.
źródło: www.nszzp.pl/aktualności